STARNUTIE
STARNUTIE
Stretnutie so smrťou – uvedomenie si vlastnej smrteľnosti je chvíľa, ktorú zažije každý. Veľa razy to zažívame predovšetkým v spojitosti so starnutím rodičov., kedy v priamom prenose zažívame postupné strácanie ich fyzických síl a úbytok kognitívnych schopností.
Sledovať najbližších, ako strácajú vládu nad svojim životom, môže byť jedna z najútrpnejších životných skúseností.
Starnutie bez prevencie je drahé – pobyt v penziónoch pre seniorov je už teraz finančne náročný a možnosti nepostačujú dopytu. So starnutím spoločnosti bude počet dostupných možností klesať a s tým bude spojený výrazný nárast cien za pobyt.
Kedy je čas položiť si otázku: "Ako chcem žiť vo vyššom veku?"
Vrchol svojich schopností zažívame okolo 20. roku života a potom začína nebadateľné starnutie. Ak necháme proces plynúť bez svojho vplyvu, postupne strácame svalovú hmotu a svalovú silu, ubúdajú nám mentálne schopnosti, naše zmysly strácajú na ostrosti, predovšetkým zrak a sluch. Reálne problémy začneme registrovať po 40. roku života.
So starnutím sú spojené procesy, ktorého sa nám nepáčia, ale bez nich sa to nedá, tak ako sa nedá nestarnúť. Je to ako s autom, chladničkou či práčkou. Keď sú nové, idú bez chyby, čím majú za sebou viac kilometrov, viac procesov alebo hodín práce, tým väčšia je pravdepodobnosť poruchy. To isté je s telom a mysľou: keď sú mladé, nič nebolí, prekonávajú vzdialenosti, výšky, naučia sa hoci čo rýchlo, skoro bez námahy, tancujú do rána a potom idú do práce, ale postupom času už toľko nezvládnu, všetko trvá akosi dlhšie, nedá sa nespať, akosi častejšie sú unavení, chorí – pretože únava materiálu nie je problém iba kovových a plastových dielov, ale aj svalov, orgánov, mozgu.
Keď sa ale o auto alebo iného pomocníka v domácnosti riadne staráme, výrazne oddialime nežiaduce prejavy veku a predĺžime ich životnosť. To isté platí pre naše telá a mozgy. Ak chceme žiť dlhý a spokojný život je žiaduce si vypracovať taký životný štýl, ktorý dokáže kompenzovať neúprosné procesy, ktoré prináša vek.
Narodila som sa v roku 1963, kedy bol priemerný vek u žien 73 rokov a u mužov 67 rokov. Ak by som sa narodila teraz, mám šancu sa dožiť 84 rokov, muži majú šancu sa dožiť 78 rokov.
Aké problémy môžeme očakávať s pribúdajúcimi rokmi?
Telo:
- chronické ochorenia – rakovina, cukrovka, problémy srdcovo-cievne,
- bolestivosť a nefunkčnosť pohybového aparátu – artridíta, osteoporóza, úbytok svalovej sily,
- zhoršenie zmyslového vnímania – predovšetkým zrak a sluch,
- imobilita,
Mozog:
- znížená koncentrácia,
- sťažené učenie,
- zhoršenie krátkodobej pamäte,
- výskyt stareckej demencie, Alzheimer, Parkinson,
Psychika:
- strach z ekonomickej nedostatočnosti,
- obavy zo straty priateľov a blízkych,
- spoločenská izolovanosť,
- vznik depresie, úzkosti.
Je na mieste, aby sme preskúmali vrodené predpoklady onemocnení na základe ich výskytu v rodine, ktoré je vhodné zohľadniť o faktory zodpovedajúci spôsobu života, ktorý žijeme a našou schopnosťou vyrovnať sa s nárokmi modernej doby. Ak žijeme aktívne, máme šanci sa aj napriek predispozícii, chorobám vyhnúť. Ak naopak svojmu telu nedoprajeme to, čo potrebuje, môžeme ochorieť aj na choroby, ktoré sa v našej rodine ešte nevyskytli.
Otázka na dnes:
"Ako chcem žiť do posledných dní?"
Ak mi nevadí, predstava ústavnej starostlivosti, musím vedieť, či na ňu budem mať, prípadne či budú moje deti ochotné sa o mne takto postarať a ak áno, či si to budú môcť dovoliť.
Si môj človek, ak je tvoja odpoveď:
- "Chcem žiť nezávisle na systému" – pre mňa táto odpoveď predstavuje 3 dary
- Dar životu preto, že je vzácny a že si zaslúži našu pozornosť a rešpekt, aby sme ho prežili čo najplnšie .
- Dar rodine preto, že im nerobíme vrásky na tvári, neoberáme je o čas a peniaze, ktoré musia investovať do starostlivosti o seba. Prinášame im radosť, nadhľad a múdrosť, ktoré s vekom prichádzajú.
- Dar sebe preto, že je pre každého predstava odkázanosti (hygienické záležitosti, osamotenosť, kŕmenie) na iných frustrujúca.
Samozrejme, že sa môže stať (choroba, úraz) , že napriek nášmu úsiliu, sa dostaneme do situácie, kedy budeme potrebovať pomoc iných, ale ak budeme v dobrej kondícii fyzickej a mentálnej, zvládneme tieto situácie rýchlejšie a lepšie.
Kedy je najlepší čas na modelovanie životného štýlu?
Teraz.
Výborná správa je, že s príjemne žitou budúcnosťou získame kvalitnejší život aj v súčasnosti.
Stojí to za to, čo poviete?
Poďme do toho!
Poďme žiť lepšie a dlho.
Ako na to?
Práca s telom: je nevyhnutné rozhýbať telo a najlepšie je, nie iba jedným spôsobom.
Zvážte, aké máte možnosti vo svojom okolí, čo je vám blízke a na čo vaše telo teraz stačí. Hľadajte aktivity, ktoré sú vášmu telu čo najviac prirodzené . Čo mám na mysli: ak milujete plávanie, ale v okolí 100 km nie je žiadna plaváreň, nehádžte flintu do žita a nájdite si niečo iné.
Máte 20 kg nadváhy? No, aj keď sme pre beh stvorení, počkajte chvíľu a začnite s chôdzou – pomaly zrýchľujte, rozhýbte ruky, naučte sa Nordic Walking, jazdite na bicykli, cvičte pilates, začnite chodiť do fitka – upravte svoju hmotnosť!
Čo vďaka pohybu získate?
Zlepší sa krvný tlak aj činnosť srdca, klesne riziko infarktu, upraví sa cukor v krvi, prestanete mať problém s dychom, budete potrebovať menej liekov, vaše vnútornosti budú lepšie pracovať, vyprázdňovanie bude pravidelné, mozog bude lepšie fungovať, podporíte pevnosť kostí, posilníte svaly, doprajete si prevenciu osteoporózy.
Nikdy ste nepestovali žiadny šport?
Začnite s niečím pomalým: joga, pilates, plávanie a treba začnite chodiť do fitka.
Ak začínate s niečím novým, vezmite si k sebe inštruktora – trénera, pretože ak chcete mať z akéhokoľvek pohybu čo najväčší osoh, robte ho tak najlepšie, ako sa len dá a k tomu je fajn mať niekoho, kto sa danej aktivite venuje. Špatne vedený pohyb môže uškodiť, ale hlavne neprinesie toľko efektu, ako keď ho budete robiť správne. Na viac, získate zlozvyky, ktorých odstránenie je nesmierne náročné až nemožné. Osoh na viac – získate nového kamaráta, kamarátov.
Príklad z praxe: ak sa rozhodnete pre "fitko": netreba si nakladať čo najviac, s menšou váhou, ale správne vykonaným pohybom dosiahnete viac.
Joga je dnes nesmierne populárna (právom). Vo svete je veľa systémov, vy si vyberte taký, ktorý vás povedie pomaly od jednoduchých ásan po tie náročnejšie. Ja nedám dopustiť na systém "Joga v dennom živote", pretože bol vypracovaný práve pre potreby nás nepohyblivých Európanov.
Čo je famózne – uč sa tancovať.
Všetky druhy pohybu, ktoré začneš spoznávať, ti, okrem fyzickej kondície, podporia činnosť mozgu. Na zvládnutie cvikov, ktoré sú pre tvoje telo nové, si mozog musí vytvoriť novú matricu, to znamená vybudovať nové spojenia a tým podporuješ jeho plasticitu!
Práca s mozgom
Aj pre neho platí: "To, čo sa nevyužíva, zanikne."
Mozog je nesmierne plastický, neuveriteľne dokonalý a napriek tomu nie je ušetrený degenerácii, ktorej prejavom sú Alzheimerova a Parkinsonova choroba, starecká demencia. Ak máme pre jednu z týchto chorôb predispozície, pravdepodobne sa ich výskytu s narastajúcim vekom neubránime. Máme však možnosť ich výskyt oddialiť vďaka vytváraniu nových synapsií a udržiavaním starých. Synapsy sú prepojenia medzi jednotlivými neurónmi, pri čom každý neurón môže mať až 12 000 prepojení! Pri počtu neurónov na úrovni cca 80 mld je to obrovský myšlienkový priestor. Čím je táto sieť rozsiahlejšia, tým je mozog plastickejší a odolnejší voči degenerativným procesom.
Ďalšou dobrou správou je, že v oblasti hipocampu vznikajú nové neuróny, to znamená, že sieť má stálu obnovu prvkov. To, čo tento proces stimuluje, je pohyb. Ako podporíme tvorbu nových synapsí? Učením, podporovaním fantázie, používaním nedominantnej ruky a ďalšie činnosti, ktorým sa venujeme v oblasti trénovania mozgu.
Sústavnou starostlivosťou o svoje telo a mozog, vytvárame predpoklad pre dlhý a funkčný život bez závislosti na niekom inom, život slobodný a šťastný..